U ponedjeljak, 5. svibnja, u 19 sati, u Galeriji fotografije Fotokluba Split otvara se izložba iz arhive posvećena fotografskom stvaralaštvu Julija Horovica ĐuljaFoto-testament. Izložba donosi retrospektivni izbor radova nastalih tijekom više desetljeća autorova predanog bavljenja fotografijom.

Kako ističe Siniša Vuković u predgovoru izložbe, „na fotografijama koje je snimio Julio Horovic, i koje je sâm razvijao u vlastitom kućnom laboratoriju, gotovo beziznimno u središtu pozornosti jest – čovjek“. Horovic je s posebnom pažnjom bilježio portrete žena, prizore muških svakodnevnih aktivnosti, dječju zaigranost te pritom stvarao živopisne prizore svakodnevice.

Fotografski put podijeljen je na splitsku, dubrovačku i novosadsku etapu, a raspršen između različitih sredina, Horovic ipak ostaje, kako piše Vuković, „trajno ubiciran u Splitu, baš u njegovoj srčici, na korak od Šperuna i Matejuške“. Na izložbi će biti predstavljeno sedamdesetak fotografija, od splitske Rive do dubrovačkih i novosadskih motiva.

Posebno se ističe njegova sklonost „bilježenju arhetipskih elemenata što ocrtavaju i podneblje i mentalitet“. Odjeća, izrazi lica, gestikulacije i detalji ambijenta u Horovicevim radovima ne govore samo o pojedincima, već i o duhu vremena, ostavljajući vrijedne vizualne tragove jednog svijeta koji polako nestaje. Kako primjećuje Vuković, njegove vedute „mogle bi poslužiti za idealnu ilustraciju kakvog nosača zvuka dalmatinske klape ili monografskog izdanja s baštinskom temom“. U fokusu Horoviceva interesa uvijek je bio čovjek koji je neposredno prikazan kroz svakodnevne geste i izraze dok ambijent nenametljivo definira atmosferu prizora.

Izložbu su pripremili njegov sin Bruno Horovic i unuka Bruna Horovic Vuković iz obiteljske arhive koja čuva bogat fotografski opus nastao između tridesetih i sedamdesetih godina prošlog stoljeća.

Julio Horovic Đuljo (1913. – 1979.) rođen je u Puli, u tadašnjoj Austro-Ugarskoj Monarhiji. Otac mu je bio mornarički časnik židovskog podrijetla iz Ukrajine, a majka Istrijanka. Nakon Prvoga svjetskog rata obitelj se seli u Dubrovnik gdje Julio upisuje Mornaričku školu u Kotoru, a potom pohađa Strojobravarsku školu u Dubrovniku i Trgovačku školu u Splitu. Tridesetih godina plovi brodovima Dubrovačke plovidbe, a od 1937. godine započinje profesionalnu karijeru kao snimatelj u fotostudiju „Berner“ u Dubrovniku. Kasnije seli u Novi Sad gdje radi u više fotografskih atelijera. Tijekom Drugoga svjetskog rata živi i djeluje u Splitu radeći kao fotoreporter i fotograf za različite radnje i turističke agencije. Nakon kraćeg povratka u Novi Sad, pedesetih godina se trajno nastanjuje u Splitu gdje radi kao slobodni fotograf. Horovic se osobito posvećivao lokalnim temama – ribarima, sportskim događajima, karnevalima i svakodnevici splitskih ulica, posebno na Rivi, Matejuški i plažama. Snimao je i vjenčanja, obiteljske svečanosti, školske izlete te reklamne fotografije. Radovi predstavljeni na izložbi obuhvaćaju njegov opus od ranih tridesetih do 1973. godine.

Izložba je realizirana uz financijsku podršku Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Splitsko-dalmatinske županije, Grada Splita i Županijske lučke uprave, a dio je ”Redovnog godišnjeg programa udruge Fotoklub Split” koji se financira sredstvima Zaklade Kultura nova.

Izložba ostaje otvorena do 30. svibnja i može se pogledati u radno vrijeme Fotokluba Split.