Izložba 1958. u Fotoklubu Split, Autor: Nepoznat

Fotoklub Split osnovan je 1911. godine i spada među najstarije udruge građana na području grada Splita i Dalmacije. S obzirom da su aktivnosti udruge zamrle u razdoblju svjetskih ratova, o kontinuitetu djelovanje udruge možemo govoriti od pedesetih godina prošlog stoljeća. U to se vrijeme djelatnost udruge iznimno intenzivira te Fotoklub Split postaje važan dionik kulturnog i društvenog života grada Splita. Nemjerljiv je doprinos udruge u obrazovanju i edukaciji lokalne zajednice iz područja tehničke kulture te osposobljavanju čitavih generacija mladića i djevojaka za bavljenje fotografijom i usvajanje sofisticiranih fotografskih tehnika. Od 1952. godine udruga se nalazi u istom prostoru, u Marmontovoj ulici u samom centru grada, a od 1956. godine u navedenom prostoru vodi Galeriju fotografija u kojoj se već gotovo sedamdeset godina u kontinuitetu izlažu isključivo fotografske izložbe. Zbog toga su 2014. godine Galerija fotografije i Fotoklub Split trajno zaštićeni kao kulturno dobro pri Registru kulturnih dobara Ministarstva kulture i medija.