Diskurzivni program ”Foto utorak” u Fotoklubu Split pokrenut je 2021. godine na tragu nekadašnjih Foto utoraka koji su se održavali pedesetih godina prošlog stoljeća. Još 1954. godine tadašnja uprava Fotokluba Split na čelu s Antom Jaklićem, došla je na ideju održavanja Foto utoraka jednom mjesečno, a na određenu temu gostovali su renomirani izlagači i fotografski znalci koji su posjetitelje upućivali u iznimno zanimljive aspekte fotografske teorije i prakse. Cilj je bio doprinijeti edukaciji i obrazovanju članstva i šire publike te afirmaciji i popularizaciji fotografije.

Tragom te ideje, Fotoklub Split je revitalizirao koncept ”Foto utorka” te je svaki posljednji utorak u mjesecu rezerviran za predavanja iz različitih područja vezanih za fotografiju – crno-bijele fotografije, konceptualne fotografije, feminizma i fotografije, povijesti fotografije u Hrvatskoj i slično.