Sinoć je u Galeriji fotografije Fotokluba Split otvorena samostalna izložba Zorana Kolarića nagrađivanog hrvatskog fotografa Zorana Kolarića. Izložba naziva ”Raz_otkrivanja” obuhvaća ciklusu od trideset crno-bijelih akt fotografija, kojima autor odaje počast klasicima i uzorima svjetske fotografije, i ženi, ženskom tijelu kao nepresušnom vrelu inspiracije. Referiranje na fotografske velikane vidljivo je već u samim nazivima serija fotografija – ”Hommage to Drtikol” vizualna je reminiscencija na Františeka Drtikola rodonačelnika moderne češke fotografije i svjetski poznata majstora akt fotografije, a serija ”Visiting master Pelikan” priziva duh slovenskog velikana Josipa Pelikana koji je također svojim fotografijama opetovano slavio ljepotu žene. Kako je na otvorenju istaknuo i sam autor, radeći na ciklusu akt fotografije primarna pomisao bila je žensko tijelo doživjeti kao emociju, pokret i senzibilitet transponiran u fotografski narativ. U maniri svojih uzora – među kojima svakako treba spomenuti i prašku školu i našeg Stanka Abadžića, čiji je stilski utjecaj na Kolarića neprikosnoven – autor zadatku akta pristupa s vidljivim poštovanjem i divljenjem spram ženskosti. Kolarić pritom pomno pazi da temu ne svede na fizičku pojavnost i eksploataciju atributa žene, nego prije svega da svojim fotografijama prenese specifičan emocionalni ugođaj – nježnosti, krhkosti i senzualnosti.

Izložba možete pogledati do 21. veljače u radno vrijeme Fotokluba Split.

Izložba je financirana sredstvima Ministarstva kulture i medija, Grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije i dio je Redovnog godišnjeg programa Fotokluba Splita koji se financira sredstvima Zaklade Kultura nova.