Sinoć smo u divnoj atmosferi otvorili prvu samostalnu izložbu prvih članica Fotokluba – sestara Karmele i Anke Marasović. Kako je prigodom otvorenja izložbe istaknula predsjednica Fotokluba Split i kustosica izložbe Ana Žanko – ova izložba je pokušaj svih nas da se odužimo našim prvim članicama, ženama koje su 35 godina u kontinuitetu djelovale pri Fotoklubu Split, od čega je Karmela Marasović 20 godina bila zaposlena kao domaćica udruge. Iako su bile izvrsne fotografkinje te su ravnopravno s muškim kolegama sudjelovale na domaćim i inozemnim izložbama, njihovi uspjesi su prolazili uglavnom ispod radara i nisu bili toliko isticani, o čemu nam je dovoljno znati da u matičnom klubu nisu nikada imale samostalnu izložbu. Izložba je realizirana uz nesebičnu podršku Ljubomira Erdeleza, nećaka pokojnih Karmele i Ankekoji je za potrebe realizacije izložbe klubu ustupio brojne vrijedne materijale i sitnice koje je sačuvao u svojoj privatnoj arhivi. Nažalost, nekim njihovim najboljim i najnagrađivanijim fotografijama nije se uspjelo ući u trag.

Sestre Marasović, Karmela i Anka, prve su žene članice Fotokluba Split. Udruženju fotoamatera pristupaju 1954. godine nakon završenog tečaja fotografije. U travnju 1959. prvi put sudjeluju na Klupskoj izložbi Fotokluba Split i u idućih gotovo 30 godina – posljednji put izlažu 1988. godine – sa svojim fotografijama redovno sudjeluju na svim izložbama u organizaciji Fotokluba Split, ali i na fotografskim izložbama i žiriranim salonima diljem Jugoslavije, Europe i svijeta (od Ceylona, odnosno Šri Lanke do Grenoblea). Godine 1967. obje sestre stekle su zvanje fotoamater prve klase te su prema dokumentima dostupnima u arhivi Fotokluba Split, šezdesetih i sedamdesetih godina u izlagačkoj aktivnosti u samom vrhu članstva, odmah nakon renomiranih kolega – Nikole VučemilovićaZvonimira BuljevićaČedomira Butine i Ante Verzzotija. Ipak, nagrade osvajaju dosta rjeđe od muških kolega, a i rijetke su reprodukcije njihovih fotografija u katalozima/deplijanima izložbi. Karmela Marasović u Fotoklubu je provela cijeli svoj radni vijek i iz kluba je išla u zaslužnu mirovinu. Njena mlađa sestra Anka bila je učiteljica u današnjoj Osnovnoj školi Marjan i u aktivnostima Fotokluba sudjelovala je volonterski, a bila je i članica Izvršnog odbora udruge.

Izložba ostaje otvorena do 6. kolovoza i može se pogledati u radno vrijeme Fotokluba Split. Izložba je dio ”Redovnog godišnjeg programa udruge Fotoklub Split 2024.” koji se financira sredstvima Zaklade Kultura nova.