U utorak, 16. srpnja u 20 sati u Galeriji fotografije Fotokluba Split otvara se izložba fotografija prvih članica Fotokluba Split – sestara Karmele i Anke Marasović. Sestre Marasović, Karmela i Anka, prve su žene članice Fotokluba Split, a udruženju fotoamatera pristupaju 1954. godine nakon završenog tečaja fotografije. U travnju 1959. prvi put sudjeluju na Klupskoj izložbi Fotokluba Split i u idućih gotovo 30 godina – posljednji put izlažu 1988. godine – sa svojim fotografijama redovno sudjeluju na svim izložbama u organizaciji Fotokluba Split, ali i na fotografskim izložbama i žiriranim salonima diljem Jugoslavije, Europe i svijeta (od Ceylona, odnosno Šri Lanke do Grenoblea).

Karmela Marasović – Kaos, 1964.

Godine 1960. Karmela će se zaposliti u Fotoklubu Split kao domaćica te je na tom radnom mjestu ostala cijeli svoj radni vijek, sve do odlaska u mirovinu krajem sedamdesetih. Mlađa sestra Anka po struci je bila učiteljica te je bila zaposlena u današnjoj Osnovnoj školi Marjan u Splitu, a u radu Fotokluba sudjelovala je volonterski te je početkom šezdesetih bila članica Izvršnog odbora udruge, a 1961. imenovana je i klupskom knjižničarkom. Premda u okviru klupske povijesti njihova uloga nije toliko isticana, sestre Marasović, a posebno Karmela, odigrale su važnu ulogu u razvoju i napredovanja udruge kroz godine. Karmela je vrlo pažljivo vodila klupsku arhivu te zahvaljujući njenom trudu danas imamo sačuvanu dokumentaciju iz perioda neposredno nakon osnivanja udruge, vodila je računa o slanju i primanju fotografija za izložbe i natječaje, brinula se o tamnoj komori i članstvu udruge, organizirala izlete i druženja članova.

Anka Marasović – U pravokutniku, 1965.

Godine 1967. obje sestre stekle su zvanje fotoamater prve klase te su prema dokumentima dostupnima u arhivi Fotokluba Split, šezdesetih i sedamdesetih godina u izlagačkoj aktivnosti u samom vrhu članstva, odmah nakon renomiranih kolega – Nikole Vučemilovića, Zvonimira Buljevića, Čedomira Butine i Ante Verzzotija. Ipak, nagrade osvajaju dosta rjeđe od muških kolega, a i rijetke su reprodukcije njihovih fotografija u katalozima/deplijanima izložbi. Nažalost, danas u arhivi Fotokluba Split sačuvan je samo skroman dio njihova bogatog fotografskog opusa, koji smo za potrebe ove izložbe upotpunili s privatnim, obiteljskim materijalima koje nam je ustupio gospodin Ljubomir Erdelez, nećak preminulih Karmele i Anke.

Izložba je realizirana uz financijsku podršku Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Splitsko-dalmatinske županije, Grada Splita i Županijske lučke uprave, a dio je ”Redovnog godišnjeg programa udruge Fotoklub Split” koji se financira sredstvima Zaklade Kultura nova.

Izložba ostaje otvorena do 6. kolovoza i može se pogledati u radno vrijeme Fotokluba Split.