U četvrtak, 26. rujna u 19 sati, nakon ljetne pauze Fotoklub Split nastavlja s programom besplatnih filmskih projekcija ‘7u7’. Ovaj put u prostorijama Fotokluba prikazuje se film ”Helmut Newton – perverzija i ljepota”.

Jedan od velikih majstora fotografije, Helmut Newton, proslavio se istražujući žensko tijelo, a kultni ga je status pratio i dugo nakon tragične smrti u automobilskoj nesreći 2004. u Los Angelesu. Newton je radio diljem svijeta, od Singapura i Australije do Pariza i Los Angelesa, no Weimarska Njemačka bila je i ostala vizualna okosnica njegova opusa. Newtonov jedinstven i dojmljiv prikaz žena uvijek je budio pitanje: je li osnaživao svoje subjekte ili ih tretirao kao seksualne objekte? Kroz niz iskrenih razgovora s Grace Jones, Charlotte Rampling, Isabellom Rossellini, Annom Wintour, Claudijom Schiffer, Marianne Faithfull, Hannom Schygullom, Nadjom Auermann i Newtonovom suprugom June (odnosno fotografkinjom Alice Springs), ovaj dokumentarac govori o njegovoj ostavštini i pokušava odgovoriti na pitanja o temama koje se provlače kroz srž njegova životnog djela – stvaranje provokativnih i subverzivnih slika žena. Film također sadrži Newtonove kućne filmove, arhivske snimke (uključujući žustru raspravu sa Susan Sontag) te, naravno, gomile legendarnih Newtonovih fotografija koje i dalje žive u ovom intrigantnom prostoru tenzije.

Filmski program ‘7u7’ dio je ”Redovnog godišnjeg programa Fotokluba Split za 2024.” godinu koji se financira sredstvima Zaklade Kultura nova.